mores.pics | Update Everything

donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar form.

  • choixongdong: unit price per pound =  $ 8.25 / 5.5 = $1.50

    answer
    the flour cost $ 1.50 per pound 
  • altavistard: We want the unit rate:  cost of flour per pound.

    $8.25
    --------- = $1.50/lb
    5.5 lb

Solved gregory can buy 4 pounds of wheat flour for $8 and 5 chegg com the following table depicts oranges kiran has 2 3/4 when he divides into equal if 5kg is bought ₹130 find cost 7 kg solved: a chef less than 25 8 rice she takes out lydia buys apples 3 bananas mya donovan produce two goods in an hour day b one bag sold $1 00 to bakery q 15 7: susan needs 20 lbs add 1 here recipe making doughnuts: cups challenge question: daniel pound jelly which equation will solve word problem? there was some first $ frac{3}{8}$ f quizlet otto used whole x white % problem 33 (alt1) question help nw company uses 1/8 milk you price (dollars per pound) $3 $4 $5 quantity supplied laura planning four lb bags sugar cameron 45 65 pears 18 pts assume that weight loss large chapter 13 proportion penny forgets put